Tehát ha úgy döntünk hogy saját akváriumot szeretnénk mindenképpen fel kell mérni a feltételeinket...
Van - e elég hely a házban?
Az akváriumot lehetőleg ne tűző napra hanem árnyékosabb helyre tegyük hogy ne szaporodjanak el az algák. A fényt mesterséges fénnyel is pótohatjuk ha túl sötét van. Ha nincs világítás akkor árnyékkedvelő fajokat válasszunk! (Pl.: hólyagos vizikehely, gömbmoha)
A 30 - 40 literesnél kisebb akváriumokban ne alakul ki biológiai egyensúly ezért csak profiknak ajánlom őket, nem kezdőknek! A hiedelmekkel ellentétben minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb a gondozása. Én az első akváriumomat ötévesen kaptam és hatvan literes. Megvan azóta is... XD Úgy hogy azt gondolom hogy egy kezdő akváriuma olyan 30 - 200 liter között is lehet csak legyen helye a lakásban!
Vegyes akvárium forever...
Kezdőknek inkább a vegyes akváriumot ajánlom. Mit is jelent ez? Itt nem meghatározó szempont a fajok előfordulása. Olyan halakat helyezzünk bele amelyek nem verekszenek és hasonlóak az életfelteleik is ;-)
Egyéb kellékekÉs persze ne feledkezzünk meg a szűrőkről, fűtésről sem!
Az akváriumok vizének fűtését leggyakrabban elektromos fűtőberendezéssel oldjuk meg. Van szabályozótlan úgy nevezett fix fűtőszál és szabályozós is. Az adott vízmennyiséghez adott méretű fűtő kell. A fűtőtestet sohase üzemeltessük szárazon! Ha vizet cserélünk mindig húzzuk ki a fűtést! Ha olyan halakat válogatunk össze amik jól tűrik a hidegebb vizet (a szoba hőmérsékletével egyenlőek a hőigényeik), akkor nem szükséges a fűtés. (Azt is vegyünk számításba, hogy télen hidegebb van a szobában mind nyáron!)
Ma már több levegőztetőkészülék van forgalomban! Az adott akváriumunkhoz kérjük mindig a megfelelőt! Szűrő is kell, minél nagyobb az aksi vagyis az akvárium annál nagyobb teljesítményű kell. Van amikor a kettő kombinálva van ezek már jobbak, mint ha külön - külön vennénk meg a szűrőt és a porlasztót is.