Első nap csak az akváriumot tegyük a helyére, helyezzük bele a jól kimosott talajt és töltsük fel vízzel! ;-) A talaj minimum 3 - 4 cm legyen.
Az akváriumberendezésnek kettős célja van: minél vonzóbbá tenni a medencét a néző, és minél előnyösebbé tenni a halak számára. A közömbössebb elemek, mint a kövek és a kavicsok és növények kényelmet és biztonságot nyújtanak a halaknak, és bizonyos fajoknak ikrázó- vagy búvóhelyül szolgálnak.
Az akváriumberendezés kihívásának és érdekességének része az is, hogy az akvárium nem állandó. A gondosan elrendezett növények különböző mértékben növekednek, ezért időnként változtatni kell az elrendezést.
Indítsuk be a szellőztetést, és hagyjuk járni egy - két napig. Csak ezután telepítsünk be vízinövényeket. Sok növény esetén adagoljunk tápsót is.
Csak már egy hete üzemelő akváriumunkba tegyünk halakat! Ennyi idő kell az akváriumvíz biológiai egyensúlyának kialakulásához.
Az akváriumunk méretéhez válogassuk ki a megfelelő halakat. Nagy békés fátyolos úszójú halak mellé ne tegyünk csipkelődős halakat például. (márnákat)
Elsőnek csak kezdőknek ajánlott halakkal, elevenszülőkkel, dániókkal, és páncélos harcsákkal kezdjük. A speciális feltételeket igénylő diszkoszhalakat, lövőhalakat hagyjuk későbbre... Mielőtt a halakat beleraknánk az akváriumunkba fontos hogy karanténozzuk őket! Ez azt jelenti hogy fertőtlenítőszerrel (Pl: parakillel) fertőtlenítsük a vizet (egy tartalék aksiban) és hagyjuk benne a halainka kb. egy fél napig majd helyezzük át az igazi medencéjükbe őket egyenként. (lehetőleg halhálóval)
Fontos, hogy kerüljük a túlnépesedést! Alapszabályok: A hal cm / liter szerint telepítsünk! Vagyis ha mondjuk egy hal 2 cm annak legalább két liter víz kell! Ha 5 cm akkor 5 l stb... És ha az összes halat összeadjuk cm -be és azt átszámoljuk literbe akkor kijön, hogy túlnépesítenénk - e az aksinkat vagy még tehetnénk - e bele halakat. De vigyázzunk, mert ez csak 6 cm - es halakig alkalmazható! Ha ettől nagyobb halakat tartunk akkor számítani kell nekik kiúszóteret is! Minden halhoz odaírtam, hogy minimum hány literben lehet tartani. Ezeket a szabályokat tartsuk be mindenképpen.
Minimum 30 litertől kisebb akváriumok a kereskedelemben csak szaporítómedencének jók!
A vízzavarosodás egyik legfőbb oka a túletetés! Csak annyit etessünk amennyi néhány perc alatt elfogy!
Végezzünk vízcserét! Ekkor az akvárium vizének egy negyed részét felforralt majd kihűlt egyenlő hőmérsékletűre cseréljük. Használjunk iszaplopót is.
30 - 70 literig hetente 1 - szer
70 - 120 literig 2 hetente 1 - szer
120 - 300 literig 3 hetente 1 - szer
300 - 500 literig 4 hetente 1 -szer
A halak megfigyelése az első lépés a gondozásban. A redszeres megfigyelés rutinja kétféleképpen segít: rögtön meglátod, ha valamelyik hal beteg, és tudni fogod, mi szükséges az akvárium jó körülményeinek fenntartásához.
Először ellenőrizd, hogy megvan-e minden hal. Könnyen elvégezheted ezt etetéskor, és hamar észreveszed a hiányzót. Ne ess rögtön pánikba, ha mindjárt nem látod az összes halat egyszerre. Ha 2 - 3 napig nem látsz egy halat, akkor vizsgálódnod kell. Elpusztulhatott, beszorulhatott egy kő mögé, fölfalta egy nagyobb hal, vagy talán kiugrott a medencéből. Bármi legyen is az eltűnés oka, ki kell derítened, mert a teste szennyezheti az akváriumot.
Fontos, hogy takarjuk az akváriumot! Ez a takarás lehet modern világítással egybekötve, vagy lehet egy - két egyszerű műanyaglap is lényeg hogy netudjon se belemenni se kijönni belőle semmi.
Semmiképp se vegyünk gömbakváriumot, mert állatkínzás! Ebben a halak ugyanis nem tudnak elbújni, csak a saját tükörképüket látják mindenhol és ebbe előbb - utóbb belebolondulnak.