Az akváriumom

A saját akvárium nem kis dolog....

 És ami még nagyon fontos...

a halaink megfelelő táplálása

Élő eleségek

 Az akvarisztikában az egyik legfontosabb kérdés az élő táplálék biztosítása. Az egyes halfajok élő eleség igénye rendkívül eltérő. Kacsintás Az élő élő táplálék szerepe főleg a szaporításnál is fontos. Persze rengeteg mű táplálék is van de egyik se olyan jó hogy helyettesíteni tudja az élő eleséggel való etetést halainknak.

 Sóféreg vagy más néven artemia


sóféreg

 Akinek bekevert sórák mixe van annak könnyű a dolga. Csak berakja egy üvegbe és járatja a fűtést meg a porlasztást és ki is kelnek. Vigyor

 Ha csak peténk van akkor 1.5 liter vízre lesz szükségünk. Legyen legalább 25 fok és erős legyen a porlasztás. A nauplikuszokból egy nap múlva már leszedhetünk kis lárvákat. A teljes kelési idő 36 óra. A kis nauplikuszok (kis lárvák) az újszülött növendék halakkal etessük. Ha már kifejlődtek 20 - 30 nap alatt fejlődnek igazi sórákká ezeket inkább csak nagyobb testű halakkal etessük! (10 cm felettiekkel) A napulikusz lárvákat 6 - 10 mm átmérőjű gumicsővel szívjuk fel sűrű szövetű hálóba és ezután majd tiszta csapvízbe merítjük és ezután adjuk az ivadéknak. A nagy lárávkat akár már hálóval is összefogdoshatjuk de ezeket már csak bő vízzel való kimosás utéán adjuk a halaknak.


 Gindál


 Grindál


  A grindál tenyésztéséséhez bádog vagy műanyag zárt dobozra lesz szükség. Vízhatlan legyen a doboz mert a grindál az állandó nedvességet szereti ezért állandó vizet kell bele önteni hogy mindig nedves legyen. Kacsintás Talajnak tőzegkorpát használjunk aminek 4 - 5 cm vastagságúnak kell lennie. Erre oltjuk rá a boltban kapható grindáloltást, és üveglappal takarjuk. A férgeket naponta etessük zabpehelllyel, sajttal, tésztával... A férgek miután elszaporodtak mossuk be őket az akváriumba.


Tubifex


tubifex


 A tubifex a vízi kevéssertéjű gyűrűs férgek közé tartozik. A tubifex nagy része fehérjékből épül fel ezért ő maga is fehérjékben gazdag vizekben tartózkodik...

 A megvásárolt tubit többféleképpen tárolhatjuk. Van fagyasztott tubifex is a halak számára ez a legjobb megoldás, mert sokkal kevesebb fertőzést lehet bevinni vele az akváriumba. Ha nem etettük meg az összeset a halainkkal a maradékot mindig a fagyasztóba rakjuk vissza ne a hűtőbe! A fagyasztott tubifexet sose fagyott állapotban tegyük be várjuk meg amíg felolvad! A nem fagyasztott élő tubifex esetében legegyszerűbb megoldás az, ha a tubifex csomóra vizet csepegtetünk egy edényben, hogy így biztosítjuk a megfelelő oxigén ellátást. Etetés előtt mindig jól mossuk át!

 Kis testű halakkal csak vagdalva etessük nehogy megfulladjanak benne! Néhány halfajnak különösen szüksége van az élő tubifex etetésére.


Növényi eleségek

 A ragadozó halak kivételével szinte minden halfaj fogyaszt növényei eleséget kisebb - nagyobb rendszerességgel. Sok faj nem csak növényt hanem algát is. Például tapadóharcsák különböző sügérek is. (pl: algaevő harcsa "anci" ) Ezek a halak igénylik az algát is. A legjobb módszer az ha nincs elég alga az aksinkban az, hogy rakunk ki a kerti tóba vagy edénybe köveket és azt kitesszük a napra. Erre majd rátelepszik az alga és mi pedig be tudjuk tenni az akváriumba, hogy megessék róla azt a halak.

algaevő hal


Műeleségek            

 A különböző boltokban kaphatóak száraz tápok illetve liofilizált szúnyoglárvák és egyéb eleségek. leggyakrabban szárított vizibolhát szerezhetünk be a szaküzletekben melynek tápértéke igen csekély hiszen a rákokcskákból a szárítás után már csak a kitinpáncél marad meg. Ezért csak kizárólag kiegészítő eleségkét javasoljuk! Hiába írja a doboz azt hogy főeleség ne higyünk neki... Vigyor  A mesterséges eleségeket, díszhaltápokat, külföldön a haltápszergyárak melyek többféle állati tápanyagól tevődnek össze. Ezeket is csak kizárólag élő eleségekkel válogatva etessük és csakis annyit amennyi néhány perc alatt elfogy!

szemcsés díszhaltápszárított vizibolha


         A háztartásban megtalálható eleségek

 A halaknak nem csak halkaját lehet adni hanem néhanapján a háztartásban található eleségekkel is meg lehet kínálni őket. Ilyenek a hal és meleg vérű állatok bensőségei (nyers máj, szív) De csak is összevagdosva apró darabokban adjuk nekik!

 Lehet növényi eleség is például borsó, kukorica, burgonya nyersen vagy forrázott salátalevél esetleg forrázott pitypang levél. Itt is a darabolás kötelező!

 Adhatunk még nekik főtt tojásfehérjét, reszelt sajtot vagy túrót felmorzsolva. Főtt sonka sovány részéből is készíthetünk kaparékokat de mivel könyen túl lehet adagolni ezért vigyázzunk vele!

túró

saláta

sonka



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 44
Tegnapi: 45
Heti: 195
Havi: 624
Össz.: 482 176

Látogatottság növelés
Oldal: Haleledelek
Az akváriumom - © 2008 - 2024 - akvariumom.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »